Friday, December 10, 2021

Inflacja w USA urosła do najwyższego poziomu od 39 lat


 Ceny konsumpcyjne wzrosły w listopadzie w najszybszym tempie od prawie czterech dekad, gdy Amerykanie płacili więcej za praktycznie wszystko, od artykułów spożywczych przez samochody po benzynę, utrwalając inflację jako kluczową cechę ożywienia gospodarczego.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w listopadzie o 6,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, według nowego raportu Departamentu Pracy opublikowanego w piątek, co oznacza najszybszy wzrost od czerwca 1982 r., kiedy inflacja osiągnęła 7,1%. Wskaźnik - który mierzy szereg towarów, od benzyny i opieki zdrowotnej po artykuły spożywcze i czynsze - wzrósł o 0,8% w okresie jednego miesiąca od października.

Podwyżki cen były powszechne: ceny energii wzrosły o 33,3% rok do roku. Benzyna jest o 58,1% droższa niż rok temu. Ceny żywności również wzrosły w ciągu roku o 6,1%, podczas gdy ceny używanych samochodów osobowych i ciężarowych – główny składnik wzrostu inflacji – wzrosły o 31%.

Departament Pracy powiedział, że wzrost cen żywności i energii był najszybszy w ciągu 12 miesięcy od co najmniej 13 lat.

Biden starał się pomniejszyć dane o inflacji przed ich publikacją, mówiąc w czwartkowym komunikacie, że dane nie będą odzwierciedlać spadku cen gazu. Podkreślił, że przegłosowanie planu wydatków socjalnych i klimatycznych w wysokości 1,7 biliona dolarów jest konieczne, aby obniżyć koszty.

To szósty miesiąc z rzędu gdzie wskaźnik przekroczył 5% i może zagrozić uchwaleniu ustawy Build Back Better. Senator Joe Manchin wyraził w tym tygodniu obawy dotyczące gwałtownej inflacji i odmówił zobowiązania się do wspierania ogromnych wydatków socjalnych i planu klimatycznego jego partii, dopóki nie zobaczy ostatecznego tekstu tego planu.

Powinniśmy się także spodziewać szybkiego wzrostu stóp procentowych.