Friday, February 18, 2022

Oprocentowanie kredytów na domy wzrasta do blisko 4%


 Oprocentowanie kredytów hipotecznych na mieszkania i domy nadal rośnie, a średnia 30-letnia stała stopa oprocentowania zbliża się obecnie do 4% według najnowszych danych.

Badanie rynku w tym tygodniu pokazuje, że średnia stopa 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu osiągnęła 3,92%, w porównaniu z 3,69% w zeszłym tygodniu. Średnia stawka rok temu wyniosła 2,81%.

„Oprocentowanie skoczyło z powodu wysokiej inflacji i wyższych niż oczekiwano wydatków konsumenckich” – powiedział w oświadczeniu główny ekonomista Freddie Mac, Sam Khater.

Wzrosła również średnia stopa 15-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu, osiągając 3,15% po 2,93% w poprzednim tygodniu. W tym samym tygodniu w 2021 r. 15-letnia stopa wynosiła średnio 2,21%.

Dodatkowe dane opublikowane w tym tygodniu pokazują, że wzrost stawek spowodował spadek liczby osób zainteresowanych składaniem wniosków o kredyt hipoteczny. Ale, z naszych prywatnych rozmów dowiadujemy się, że. dla przykładu w Connecticut, dramatycznie spadła liczba domów na sprzedaż i waha się około 25 procent liczby sprzed dwóch lat.