Tuesday, February 15, 2022

Trudeau wprowadza w życie ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych


 Kilka kanadyjskich organizacji na rzecz wolności obywatelskich wypowiada się przeciwko premierowi Justinowi Trudeau po tym, jak powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych, aby odciąć finansowanie dla kierowców ciężarówek „Konwoju Wolności”, którzy protestują przeciwko obostrzeniom zdrowotnym na szlakach handlowych.

Podczas gdy niektóre grupy zaaprobowały te środki inne potępiły to i opisały jako staczanie się w kierunku nadużycia rządu.

Nawet super lewicowe (bardziej lewicowe niż Amerykańska wersja) Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskich stwierdziło, że protesty kierowców ciężarówek nie spełniły standardu, zgodnie z którym Trudeau powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych, która istnieje w celu dania „rządowi Kanady zdolności do zachowania suwerenności, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Kanady” i tylko dla działania, w sytuacjach których „nie można skutecznie rozwiązać zgodnie z żadnym innym prawem Kanady”. 

Ustawa używana w niepewny sposób „nie powinna być znormalizowana”, dodało Canadian Civil Liberties Association.

Dlaczego Trudeau jest krytykowany przez ludzi po jego stronie w polityce? Ponieważ jak mówi Lori Williams, profesor polityki na Mount Royal University w Calgary, użycie takiego aktu do powstrzymania protestów „może stworzyć więcej problemów”. Decyzja Trudeau może wywołać dodatkowe protesty lub niepokoje społeczne.