Thursday, March 17, 2022

Wojna ukraińsko-rosyjska może wywołać recesję w USA


 Ekonomiści Goldman Sachs ostrzegają, że prawdopodobieństwo popadnięcia amerykańskiej gospodarki w recesję w przyszłym roku dramatycznie wzrosło w następstwie wojny rosyjsko-ukraińskiej. 

Ekonomiści obniżyli swoją prognozę wzrostu gospodarczego w tym roku do 1,75% z 2,0% i zauważyli, że taka perspektywa oznacza ryzyko, od 20% do 35%, że Stany Zjednoczone wejdą w recesję następnym roku.

Obniżka nastąpiła po tym, jak Departament Pracy poinformował, że ceny konsumpcyjne wzrosły w lutym o 7,9%, najszybsze tempo od stycznia 1982 r., kiedy inflacja osiągnęła 8,4%. Konsumenci płacą więcej za artykuły pierwszej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, benzynę i samochody.

Odczyt – który był dziewiątym miesiącem z rzędu, gdy wskaźnik był powyżej 5% – zwiększył presję na Rezerwę Federalną, aby wytyczyła bardziej agresywny kurs normalizacji polityki pieniężnej.

Bank centralny ogłosił w środę, że jako decydenci podniesie stopy procentowe po raz pierwszy od trzech lat, podnosząc fundusz referencyjny o 25 punktów bazowych i kończąc politykę pieniężną wprowadzoną dwa lata temu, aby wesprzeć gospodarki w czasie pandemii.

Jednak podczas konferencji prasowej po posiedzeniu prezes Fed Jerome Powell zbagatelizował szersze obawy gospodarcze związane z wojną i agresywnym zacieśnianiem polityki pieniężnej.