Friday, June 10, 2022

Przesłuchania komisji kongresowej ws. 6 stycznia rozpoczęły się wczoraj o godzinie 20:00


Dwupartyjna i "bezstronna" (7 Demokratów i 2 Republikanów) komisja '6 stycznia' przedstawia szczegóły swojego rocznego, śledztwa w sprawie ataku na Kapitol w dniu 6 stycznia 2021 r. w serii publicznych, transmitowanych przez telewizję przesłuchań, które rozpoczęły się w czwartek o godzinie 20:00. ET.

Warto zauważyć przede wszystkim, że Demokraci wybrali na pierwsze przesłuchanie czas antenowy o największej oglądalności.  

Po rocznym dochodzeniu oczekiwania są bardzo wysokie, że Demokraci faktycznie przedstawią nowe lub przekonujące dowody. Warto tutaj zauważyć, że ta komisja jest bezprecedensowo jednostronna. Dwóch członków komisji to Republikanie – Liz Cheney (R-WY) i Adam Kinzinger (R-IL) – którzy zawsze byli w opozycji do tego co robi reszta partii a nominacje otrzymali od przewodniczącej Izby Kongresu przywódczyni demokratów Nancy Pelosi. Nominacja nastąpiło to po tym, jak Pelosi usunęła z komisji członków wybranych przez przywódcę republikanów Kevina McCarthyego. Pozostali trzej odsunęli się na bok w proteście przeciwko tej akcji – więc bez względu na to, co ktokolwiek mówi, to nie ma nic wspólnego z bezstronnym i sprawiedliwym śledztwem.

Nawet New York Times przyznał w nagłówku na początku tego tygodnia, że to przesłuchanie i przyszłe przesłuchania komisji dają Demokratom okazję na poprawienie ich szans w wyborach śród-okresowych (pomiędzy wyborami prezydenckimi), które obecnie pogrążone są w niepowodzeniach dosłownie w każdej sprawie.