Friday, June 24, 2022

Zakup najlepszych gruntów rolnych w Północnej Dakocie związany z Billem Gatesem wywołuje oburzenie


 Gates jest właścicielem około 269 000 akrów w kilkudziesięciu stanach, zgodnie z zeszłoroczną edycją Land Report 100, corocznego badania największych właścicieli ziemskich w kraju. Współzałożyciel Microsoftu jest uważany za największego prywatnego właściciela gruntów rolnych w USA. Jest właścicielem mniej niż 1% całkowitej powierzchni gruntów rolnych w kraju.

Prokurator generalny Północnej Dakoty zwrócił się do trustu zaangażowanego w zakup o wyjaśnienie, w jaki sposób planuje wykorzystać ziemię w celu spełnienia zasad określonych w stanowym prawie antykorporacyjnym dotyczącym rolnictwa.

Prawo z czasów Wielkiego Kryzysu, które miało chronić rodzinne gospodarstwa, zabrania korporacjom lub spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością posiadania lub dzierżawienia gruntów rolnych lub ranczo, z pewnymi wyjątkami.

Stanowy komisarz ds. rolnictwa, republikanin Doug Goehring, powiedział stacji telewizyjnej Dakoty Północnej, że niektórzy mieszkańcy uważają, że są wykorzystywani przez ultrabogatych, którzy kupują ziemię, ale niekoniecznie podzielają wartości mieszkańców tego stanu.

Charles V. Zehren, rzecznik firmy inwestycyjnej Gatesa, odmówił udzielenia komentarza.

Jak to mówią, "w czasach kryzysu rob to co robią bogaci." Czyli, my też powinniśmy zacząć kupować grunty rolne.