Thursday, July 28, 2022

Administracja Bidena i sojusznicy zaprzeczają, ale wszystko wskazuje, że USA jest oficjalnie w recesji


 Administracja Bidena prowadzi skoordynowaną kampanię mającą na celu odrzucenie technicznej definicji recesji przed przewidywanymi w czwartek danymi dotyczącymi produktu krajowego brutto, które mają potwierdzić, że Stany Zjednoczone w rzeczywistości już znajdują się w recesji. Strona na portalu Fox Business o tym, że USA jest już w recesji, "Recession Becomes Reality," podejrzanie przez jakiś czas była nie dostępna. 

Kampania zaprzeczania recesji rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, kiedy Rada Doradców Ekonomicznych Białego Domu oświadczyła w poście na blogu z 21 lipca, że „Chociaż niektórzy utrzymują, że dwa kolejne kwartały spadku realnego PKB stanowią recesję, nie jest to ani oficjalna definicja, ani sposób oceny ekonomistów stan cyklu koniunkturalnego." Co jest bardzo ciekawe, bo taka jest właśnie definicja recesji.

Sekretarz skarbu Janet Yellen wystąpiła podczas weekendu w programie „Meet the Press” na NBC News, gdzie przyznała, że „gospodarka zwalnia”, ale powtórzyła argumenty administracji.

„To nie jest gospodarka, która jest w recesji” – powiedziała Yellen. „Ale jesteśmy w okresie przejściowym, w którym wzrost spowalnia”.

Liberalny ekonomista Paul Krugman zdawał się przyznać do tego, że jesteśmy w recesji w swoim tweecie promującym jego ostatni artykuł w New York Times, kiedy wezwał Amerykanów do „ignorowania zasady dwóch kwartałów”.

 Tweet Krugmana był retweeted przez szefa personelu Białego Domu, Rona Klaina. 

Jak wskazuje dyrektor ds. polityki gospodarczej w American Enterprise Institute, Michael Strain, każdy z ostatnich 10 przypadków spadku PKB w USA przez dwa kolejne kwartały był ogłoszony recesją.

Według dzisiejszych danych gospodarka USA skurczyła się wiosną drugi kwartał z rzędu, spełniając kryteria tak zwanej recesji technicznej, ponieważ szalejąca inflacja i wyższe stopy procentowe zmusiły konsumentów i firmy do wycofania się z wydatków.

Produkt krajowy brutto, najszersza miara towarów i usług wytwarzanych w gospodarce, skurczył się o 0,9% w ujęciu rocznym w okresie trzech miesięcy od kwietnia do czerwca, poinformował Departament Handlu w pierwszym czytaniu danych w czwartek. Ekonomiści Refinitiv spodziewali się, że raport wykaże wzrost gospodarczy o 0,5%.