Wednesday, July 6, 2022

Algorytmy Facebooka promują negatywne treści dla nowych matek?


 W niedawnym artykule Wired opisuje, jak algorytm Facebooka na Instagramie wielokrotnie pokazywał młodej matce filmy i zdjęcia chorych, umierających lub martwych dzieci. Negatywne treści na platformach społecznościowych są szczególnie szkodliwe dla młodych kobiet i nastolatek.

W artykule zatytułowanym „Instagram ciągle pokazuje mi tragedie dzieci”, Wired donosi, że pewnej młodej matce regularnie pokazywano filmy i zdjęcia chorych, umierających lub martwych dzieci po tym, jak algorytm Instagrama wyśledził jej przeglądanie Internetu i, że niedawno urodziła dziecko.

Według wewnętrznych badań Facebooka Instagram jest również toksyczny dla nastolatek. WSJ opublikowało wyniki tych badan w ramach serii „Facebook Files”.

„Trzydzieści dwa procent nastoletnich dziewcząt powiedziało, że kiedy źle się czują ze swoim ciałem, Instagram sprawia, że czują się gorzej” – powiedzieli badacze w prezentacji slajdów z marca 2020 r. opublikowanej na wewnętrznym forum dyskusyjnym Facebooka, pokazanej The Wall Street Journal (WSJ). „Porównania na Instagramie mogą zmienić sposób, w jaki młode kobiety postrzegają i opisują siebie”.

Według WSJ najgorszy w tym wszystkim jest TikTok. Dla przykładu dziennikarze WSJ otworzyli specjalne konto podając się za 13-letniego użytkownika który po szukaniu informacji o serwisie 'OnlyFans' zaczął regularnie otrzymywać setki filmików pornograficznych pomimo faktu, że ich twórcy opatrzyli je tagiem "tylko dla dorosłych". Podobne  konto '13-letniego użytkownika' otrzymało prawie 600 filmów o używaniu narkotyków, wzmianki o uzależnieniu od kokainy i meth oraz filmy promocyjne dotyczące sprzedaży online produktów i akcesoriów dla narkomanów.

Musimy zadać sobie ważne pytanie. W co graja platformy społecznościowe, a zwłaszcza chińskie?