Tuesday, September 6, 2022

Stany Zjednoczone przeżywają recesję mieszkaniową


 Jeszcze niedawno rozgrzany do czerwoności rynek mieszkaniowy ochłodził się tak szybko w ostatnich miesiącach, że niektórzy eksperci uważają, że branża wpadła w recesję.

Boleśnie wysoka inflacja i rosnące koszty kredytu okazały się śmiertelną kombinacją dla rynku mieszkaniowego, zmuszającą potencjalnych nabywców do wycofania się ze swoich zamiarów.

Mnóstwo nowych danych ekonomicznych opublikowanych na początku tego miesiąca pokazuje, że sektor zaczyna znacznie zwalniać: sentyment deweloperów w branży spadł do najniższego poziomu od dwóch lat, a kupujący wycofują się z rynku, ponieważ najszybciej anulują sprzedaż domów tempo od 2020 roku, a budowniczowie ponownie zastanawiają się nad budową nowych domów.

„Jesteśmy świadkami recesji mieszkaniowej pod względem spadku sprzedaży i budowy domów” – powiedział niedawno Lawrence Yun, główny ekonomista National Association of Realtors.

Ale recesja przebiega inaczej dla kupujących i sprzedających. Popyt wysycha, ale ceny pozostają wysokie, ponieważ podaż jest nadal tak ograniczona. Wraz z rosnącym oprocentowaniem kredytów hipotecznych i rosnącą liczbą potencjalnych nabywców wycofujących się z transakcji – a sprzedaż spada do najniższego poziomu od dwóch lat – budowniczowie coraz bardziej niechętnie budują nowe domy, utrzymując wysokie ceny.

„To nie jest recesja w cenach domów” – powiedział Yun. „Zapasy pozostają napięte, a ceny nadal rosną w całym kraju, a prawie 40% domów nadal utrzymuje pełną cenę katalogową”.

Na podstawie artykułu w Fox Business