Saturday, August 26, 2023

Były ukraiński prokurator wysuwa oskarżenia przeciwko Bidenom

Fox News: Były ukraiński prokurator generalny Wiktor Shokin powiedział Fox News w ekskluzywnym wywiadzie, że został zwolniony za rządów Obamy za prowadzenie śledztwa w sprawie Burisma, firmy energetycznej, w której zarządzie zasiadał Hunter Biden.

Podczas wywiadu z Brianem Kilmeade, Shokin stwierdził, że według jego „osobistego przekonania” został zwolniony z powodu przekupstwa ówczesnego wiceprezydenta Bidena i Huntera. Były prezydent Ukrainy Petro Poroshenko usunął Szokina w 2016 r. – został zatrudniony rok wcześniej – z powodu rzekomej korupcji Szokina i nacisków ze strony rządu USA pod przewodnictwem Bidena.

„W moich poprzednich wywiadach wielokrotnie powtarzałem, że Poroshenko zwolnił mnie pod naciskiem ówczesnego wiceprezydenta Bidena, ponieważ prowadziłem śledztwo w sprawie Burismy” – powiedział Shokin w wywiadzie.

„[Poroszenko] rozumiał, podobnie jak wiceprezydent Biden, że gdybym nadal nadzorował śledztwo w sprawie Burismy, odkrylibyśmy fakty dotyczące korupcyjnej działalności, w którą się zaangażowali. Dotyczyło to zarówno Huntera Bidena, Devona Archera, jak i innych”.

Shokin dodał, że jego zdaniem zarówno Joe, jak i Hunter Biden otrzymali w związku ze sprawą łapówki, choć nie przedstawił dowodów na to oskarżenie.

„Nie chcę zajmować się niepotwierdzonymi faktami, ale mam głębokie osobiste przekonanie, że tak, rzeczywiście tak było” – dodał. „Byli przekupywani. A fakt, że Joe Biden dał 1 miliard dolarów amerykańskich pieniędzy w zamian za moje zwolnienie – czy sam ten przypadek nie jest przypadkiem korupcji?”

„Przez lata te fałszywe twierdzenia były demaskowane i niezależnie od tego, ile czasu antenowego przyzna im Fox, pozostaną fałszywe” – powiedział rzecznik Białego Domu Ian Sams.

Rok po opuszczeniu Białego Domu Biden przechwalał się, jak osobiście wywierał presję na Poroszenkę, aby zwolnił Shokina. Wyjaśnił, że powiedział ukraińskim urzędnikom, że jeśli Shokin pozostanie na swoim stanowisku, Stany Zjednoczone wstrzymają 1 miliard dolarów pomocy przeznaczonej dla ich kraju.