Sunday, August 20, 2023

Firma, która chce wybudować fabrykę baterii w Michigan jest własnością Chin

Firma stojąca za kontrowersyjną fabryką akumulatorów dla pojazdów elektrycznych w Michigan ma chińskich właścicieli co po cichu podano w niedawnej rejestracji. Zostało to ujawnione przez Fox News Digital.

Gotion Inc., firma energetyczna z Fremont w Kalifornii, spotkała się z opozycją ze strony republikańskich polityków i mieszkańców stanu w związku z potencjalnymi obawami o wpływy Komunistycznej Partii Chin (KPCh), odkąd po raz pierwszy ujawniła plany budowy wielomiliardowego obiektu przy wsparciu Demokratycznej gubernator stanu Michigan Gretchen Whitmer. Firma macierzysta Gotion Inc., Gotion High-Tech, ma swoją siedzibę w Hefei City w Chinach.

Chuck Thelen, wiceprezes Gotion ds. produkcji w Ameryce Północnej, próbował załagodzić sytuację twierdząc, że obawy są przesadzone. „Plotki, które słyszeliście o tym, że sprowadziliśmy komunizm do Ameryki Północnej, to po prostu sianie strachu i naprawdę nie mają nic wspólnego z rzeczywistością” – powiedział, według Politico, Thelen.

Demokraci z Michigan również odrzucali obawy o wpływy Chin jako republikańską taktykę zastraszania. „Ekstremiści w Partii Republikańskiej stanu Michigan spędzili tygodnie promując bezpodstawne spiski, które działają tylko po to, by zablokować tysiące dobrze płatnych, amerykańskich miejsc pracy, które Gotion planuje sprowadzić do naszego stanu”, powiedziała przewodnicząca Partii Demokratycznej w Michigan, Lavora Barnes.

Ale zaledwie dzień po jej oświadczeniu, 21 kwietnia, Gotion Inc. została po cichu zarejestrowana jako chiński zagraniczny zleceniodawca, zgodnie z dokumentacją FARA. Dokument amerykańskiej spółki zależnej oświadcza, że jest ona „w całości własnością i kontrolowana” przez chińską firmę Hefei Gotion High-Tech Power Energy Co., Ltd.


PN: Od kilku lat Republikanie i konserwatywni komentatorzy polityczni alarmują, że władze Chin za pośrednictwem różnych firm i przy współpracy skorumpowanych polityków, skupują olbrzymie połacie ziemi w USA, a zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie instalacji militarnych.