Monday, September 25, 2023

Czołowi Republikanie wszczynają dochodzenie w sprawie pozwów przeciwko firmom naftowym

Fox News: Dwóch czołowych republikańskich prawodawców prowadzi dochodzenie w sprawie Sher Edling , kalifornijskiej firmy prawniczej, w związku z jej "ciemnymi" pieniędzmi finanujacymi sadowe spory klimatyczne przeciwko koncernom naftowym.

W liście wysłanym w poniedziałek rano do partnerów Sher Edling, Vica Shera i Matta Edlinga, członek Senackiej Komisji Handlu Ted Cruz z Teksasu i przewodniczący Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów James Comer ze stanu Kentucky wyrazili zaniepokojenie działaniami ich firmy w zakresie ataków na największe koncerny energetyczne w USA. Ustawodawcy Partii Republikańskiej badają relacje Sher Edling z czołowym urzędnikiem administracji Bidena w związku z kształtowaniem polityki klimatycznej.

„Chociaż ludzie mogą wykorzystywać swoje zasoby, aby wnosić dowolne sprawy – nawet te, które mogą być tak niepoważne, że podlegają sankcjom – wydaje się, że lewicowe fundusze płacą rachunek za krucjatę klimatyczną firmy Sher Edling” – napisali Cruz i Comer w liscie do nich.

„Sher Edling twierdzi, że podejmuje słuszne ryzyko, a to absurdalne zachowanie zakończy się sukcesem” – kontynuowali. „Firma wysyłała pozwy do jurysdykcji w całym kraju.”

Aby przekonać ludzi do wzięcia udziału w prawdopodobnie bardzo kosztownym postępowaniu sądowym, Sher Edling zgodziła się świadczyć usługi prawne bezpłatnie, chyba że wygra sprawy „przeciwko branży”.

Cruz i Comer zauważyli, że Ann Carlson, obecnie pełniąca obowiązki administratora Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA), zanim dołączyła do administracji Bidena, pracowała jako konsultantka Sher Edling. 

Fox News Digital informował wcześniej, że Carlson pomogła zebrać pieniądze od darczyńców na potrzeby postępowania sądowego prowadzonego przez firmę, w akcję zaangażował się słynny aktor Leonardo DiCaprio, i pomogła w rekrutacji do pozwu zbiorowego co najmniej jednego stanu – Hawajów.

Następnie wskazali na pracę Carlson w administracji, podczas której wprowadziła surowe przepisy dotyczące efektywności paliwowej , które zdaniem ekspertów skłonią więcej Amerykanów do zakupu pojazdów elektrycznych.

„Wygląda na to, że pani Carlson przeszła od atakowania tradycyjnej energii w drodze sporów sądowych do atakowania jej w drodze regulacji” – napisali do partnerów Sher Edlinga.

Republikanie zażądali następnie od Sher Edling przedstawienia im szczegółów dotyczących współpracy Carlsona z tą firmą, a także szczegółowego sprawozdania na temat finansowania firmy.

Od 2016 r., czyli roku założenia Sher Edling, firma prowadzi agresywne spory sądowe dotyczące klimatu w imieniu Delaware, Minnesota, Rhode Island, New Jersey, Nowy Jork, Waszyngton, DC, San Francisco, Baltimore, Honolulu i kilku samorządów lokalnych w całym kraju. Pierwsze tego rodzaju pozwy zarzucają, że duże koncerny naftowe, takie jak Chevron, ExxonMobil i Shell, oszukały opinię publiczną w sprawie zmian klimatycznych.

PN: W tego typu sprawach jest tylko jeden wygrany, firma adwokacka ktora w wypadku prowadzenia sprawy bezpłatnie moze liczyc na 30 procent z wygranej sumy.