Saturday, September 23, 2023

FTC może w przyszłym tygodniu złożyć pozew antymonopolowy przeciwko Amazon

 Ukazał się raport, z którego wynika, że Federalna Komisja Handlu (FTC) planuje w przyszłym tygodniu złożyć pozew antymonopolowy przeciwko gigantowi handlu elektronicznego Amazon, co może rozpocząć długą batalię prawną mającą na celu rozbicie firmy na mniejsze.

Politico poinformowało, że szczegóły pozwu nie są znane, a zarys pozwu może ulec zmianie do czasu jego oficjalnego wniesienia, ale oczekuje się, że będzie on dotyczył szeregu praktyk biznesowych Amazon mających rzekomo szkodzić konsumentom i osłabiać konkurencję.

Jak wcześniej informował dziennik „Wall Street Journal”, na sierpniowym spotkaniu Amazon z FTC firma odmówiła zaoferowania ustępstw w postaci modyfikacji swoich praktyk biznesowych w celu uniknięcia pozwu, a agencja nie wskazała, jakiego rodzaju zmiany byłyby dopuszczalne. W Wall Street Journal podano, że źródło wskazało, że FTC planuje złożyć pozew przeciwko Amazon pod koniec września.

Politico zauważyło, że Amazon Prime może być celem pozwu, biorąc pod uwagę jego ekspansję na przestrzeni lat wykraczającą poza bezpłatną wysyłkę i obejmującą różnorodne oferty treści – które FTC może postrzegać jako podważające konkurencję na rynku – a także politykę związaną z logistyką i siecią reklamową.

Potencjalny pozew złożony przez FTC przeciwko Amazon prawdopodobnie zapoczątkowałby długą batalię prawną, której rozwiązanie może zająć lata.