Saturday, September 30, 2023

NASA poszukuje projektu kosmicznego holownika dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 Usunięcie starzejącej się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z orbity będzie wymagało holownika kosmicznego o wartości 1 miliarda dolarów i NASA niedawno rozpoczęła poszukiwania propozycji projektu takiego statku kosmicznego.

Holownik kosmiczny, na który NASA rozpoczęła przyjmowanie propozycji, będzie skoncentrowany na końcowej aktywności całego procesu, w wyniku którego ostatecznie zejdzie z orbity gdzieś nad oceanem z dala od ludzi. 

Statek kosmiczny, który może być nowatorskim projektem lub modyfikacją już istniejącego, został oficjalnie nazwany amerykańskim pojazdem deorbitacyjnym.

NASA na początku roku wskazywała, że koszt statku kosmicznego może wynosić około 1 miliarda dolarów. Przedstawiciele branży mają czas do 17 listopada na przedstawienie swoich propozycji projektów.

NASA będzie wymagać od holownika kosmicznego, aby „działał podczas pierwszego lotu i miał wystarczającą zdolność do usuwania anomalii, aby móc kontynuować spalanie podczas deorbitacji.

Upłynie jednak trochę czasu, zanim nowy statek kosmiczny będzie musiał wykonać swoje zadanie.

NASA i trzy inne agencje kosmiczne – Kanadyjska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna i Japońska Agencja Badań Kosmicznych – planują użytkowanie ISS przez około siedem kolejnych lat.

Rosyjska Państwowa Korporacja Kosmiczna zobowiązała się to użytkować stację co najmniej do 2028 roku.