Monday, September 11, 2023

Złoża litu odkryte w USA mogą należeć do największych na świecie

Fox Business: Niedawno odkryte złoża litu wzdłuż granicy Nevady i Oregonu mogą być jednymi z największych na świecie, co może mieć ogromne konsekwencje dla przejścia na pojazdy elektryczne . 

Złoże występuje w kalderze McDermitt, kalderze o długości około 40 km i szerokości około 30 km. Uważa się, że złoże zawiera około 20 do 40 milionów ton litu – liczba ta przyćmiewałaby złoża w Chile i Australii. 

Belgijska geolog Anouk Borst powiedziała Chemistry World , że odkrycia „mogą zmienić dynamikę wydobycia litu na całym świecie pod względem ceny, bezpieczeństwa dostaw i geopolityki”. 

Artykuł badaczy pojawia się w czasie, gdy producenci samochodów zagrożeni możliwymi niedoborami litu do akumulatorów pojazdów elektrycznych ścigają się, by zamknąć dostawy.  

Jakikolwiek niedobór litu pokrzyżowałby plany zwiększenia sprzedaży do dziesiątek milionów pojazdów elektrycznych rocznie. Wyścig o lit podsycił także konflikty polityczne – szczególnie z Chinami – i skargi dotyczące kosztów środowiskowych jego wydobycia. 

Globalna produkcja litu ma wzrosnąć trzykrotnie w ciągu następnej dekady, ale popyt na elektryczne SUV-y, samochody sportowe i sedany grozi przekroczeniem podaży. Na każdą baterię potrzeba około 17 funtów litu oraz kobaltu, niklu i innych metali.