Monday, October 23, 2023

Koszty strajku pracowników koncernów samochodowych dla amerykańskiej gospodarki przekraczają 9 miliardów dolarów

Fox Business: Jednoczesny, ale ograniczony strajk United Auto Workers przeciwko Fordowi, General Motors i Stellantis kosztuje obecnie amerykańską gospodarkę ponad 9 miliardów dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż poprzedni rekord strajku przemysłu samochodowego w tym stuleciu.

Zestawienie liczb pokazuje, że strajk UAW kosztował dotychczas pracowników 488 milionów dolarów utraconych zarobków, podczas gdy producenci samochodów łącznie stracili 4,18 miliarda dolarów. Dealerzy i klienci stracili łącznie 1,86 miliarda dolarów, a dostawcy zarobili ponad 2,78 miliarda dolarów.

Przedłużenie strajku zmusi producentów do opóźnienia lub anulowania inwestycji. 

Zamknięcie linii produkcyjnych po strajku doprowadziło do zwolnień w innych zakładach, w których nie było już pracy. Zwolnienia związane ze strajkami osiągnęły obecnie 6000 osób w GM, 2730 w Fordzie i 1520 w Stellantis. 

Prezydent UAW Shawn Fain powiedział w piątek w swoim cotygodniowym przemówieniu do członków, że chociaż związek otrzymał rekordowe oferty od Wielkiej Trójki, jego przywódcy uważają, że „można wygrać więcej” od producentów samochodów.