Tuesday, October 31, 2023

Nakaz kneblujący usta nałożony na Donalda Trumpa

Breitbart(.)com: Były prezydent Donald Trump odpowiedział na nowy nakaz milczenia nałożony niedawno na niego przez sędzię okręgową USA Tanyę Chutkan, nazywając go „nie do pomyślenia” atakiem na jego prawa wynikające z Pierwszej Poprawki do Konstytucji. 

W niedzielę Chutkan, która nadzorowała sprawę dotyczącą rzekomych prób unieważnienia wyborów w 2020 r. przez Trumpa w Waszyngtonie, przywróciła wąską wersję nakazu milczenia, który zakazywałby byłemu prezydentowi wygłaszania „publicznych komentarzy skierowanych przeciwko prokuratorom, pracownikom sądów i potencjalnych świadków” – podaje Associated Press.

Sedzina zgodziła się na przywrócenie nakazu po tym, jak prokuratorzy zacytowali niedawne komentarze Trumpa w mediach społecznościowych na temat jego byłego szefa sztabu, które ich zdaniem stanowiły próbę wywarcia wpływu i zastraszenia prawdopodobnego świadka w sprawie.

„To polecenie, zdaniem wielu prawników, jest nie do pomyślenia! Nielegalnie i niezgodnie z konstytucją odbiera mi to prawo do wolności słowa wynikające z Pierwszej Poprawki w środku mojej kampanii prezydenckiej, gdzie w sondażach przewodzę OBU partiom” – kontynuował. „Jak mogą powiedzieć czołowemu kandydatowi, że on i tylko on ma poważne ograniczenia w zakresie swobodnego i otwartego prowadzenia kampanii?

Powołana w 2014 r. do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii przez byłego prezydenta Barcka Obamę, sędzia Tanya Chutkan była znana z wydawania najsurowszych wyroków wobec oskarżonych o zamieezki z 6 stycznia, a niektóre nawet wykraczały poza zalecenia prokuratora.