Friday, November 10, 2023

Uratował kobietę przed rabunkiem, pójdzie do więzienia

Fox News: Nowojorski mieszkaniec Queens, który uratował kobietę przed napadem w metrze, odstraszając potencjalnego bandytę strzałami ostrzegawczymi, został aresztowany.

Nikt nie odniósł obrażeń w bójce, która wybuchła po tym, jak 49-letni bezdomny rzekomo próbował okraść niezidentyfikowaną 40-letnią kobietę w pobliżu wyjścia.

Policja nowojorska aresztowała 43-letniego Johna Rote'a z Queens w środę po południu, kilka godzin po zwróceniu się do opinii publicznej o pomoc w jego wyśledzeniu w związku z kłótnią, która odbyła się poprzedniego wieczoru na peronie metra.

Według władz Rote podsłuchał Matthew Roescha, podejrzanego o napad, żądającego od kobiety pieniędzy, w przeciwnym razie ukradnie jej torebkę. Rote jest oskarżony o oddanie strzału i przerwanie próby rabunku odbywającego się bez uderzenia kogokolwiek.

Teraz grozi mu zarzut kryminalnego posiadania broni, lekkomyślnego narażenia na niebezpieczeństwo, przestępczego posiadania broni palnej i groźby.

„Chcę wyrazić się jasno: nie tolerujemy tego rodzaju zachowań w NYC Transit i kropka” – powiedział w oświadczeniu po aresztowaniu Rote’a najwyższy urzędnik miejskiego transportu publicznego, Richard Davey. „Po raz kolejny kamery zarejestrowały sprawcę i jesteśmy wdzięczni, że nowojorska policja dokonała aresztowania w ciągu kilku godzin. Dzięki Bogu nikt tutaj nie został ranny, ale to, co się wydarzyło, było oburzające, lekkomyślne i nie do przyjęcia”.

Przestępczość w transporcie tranzytowym w mieście spadła w tym roku o 3,6% po gwałtownym wzroście podczas pandemii koronawirusa i anty-policyjnych protestów po śmierci George'a Floyda w Minneapolis. Jak wynika ze statystyk policyjnych, są one o 29% wyższe niż w 2021 roku.

Niektóre ataki były szczególnie brutalne i obejmowały dziesiątki przypadków popychania podróżnych od tyłu przed jadące wagony metra.

Polonia News: Wnioski które się nasuwają są co najmniej bulwersujące. Jeśli widzisz, że ktoś kogoś napada, nie rób nic, bo to ty możesz trafić do więzienia (później wszyscy są zdziwieni biernością innych).  

To nie pierwsza osoba (tylko) w tym roku która otrzymała poważne zarzuty za pomoc atakowanym. Z drugiej strony, napastnicy albo otrzymują niskie kary albo w ogóle (dzięki generalnemu prokuratorowi aktywiście i burmistrzowi), co ich tylko zachęca do tego typu działalności. 

Innymi słowy: Jeśli nie musisz jechać do Nowego Jorku, to nie jedz. A jeśli już pojechałeś/pojechałaś to nie korzystaj z metra, bo szanse są dość duże, że tego pożałujesz.