Sunday, February 18, 2024

Skandal po pogrzebie aktywisty LGBTQ w nowojorskiej katedrze

 Wszystko wskazuje na to, ze oszukano administratora katedry nowojorskiej organizując tam pogrzeb aktywisty LGBTQ. Zaraz potem media rozpisały się na temat nowego podejścia amerykańskiego kościoła do ludzi Trans i LGBTQ.

Fox News: Dzisiaj, Archidiecezja katedry św. Patryka w Nowym Jorku potępiła „skandaliczny” i „bluźnierczy” pogrzeb transpłciowego przywódcy i aktywisty w następstwie oburzenia społeczności katolickiej.

W oświadczeniu wielebny Enrique Salvo napisał, że pogrzeb aktywistki transpłciowej Cecilii Gentili był „oburzający”.

„Dziękujemy tak wielu osobom, które dały nam znać, że podzielają nasze oburzenie skandalicznym zachowaniem na pogrzebie w katedrze św. Patryka na początku tego tygodnia” – napisał Salvo.

Archidiecezja Manhattanu stwierdziła, że ​​katedra nie wiedziała, z czym będzie związany pogrzeb, gdy zgodziła się być gospodarzem pogrzebu Gentili.

„Katedra wiedziała jedynie, że rodzina i przyjaciele proszą o odprawienie mszy pogrzebowej za katolika, i nie miała pojęcia, że ​​nasze powitanie i modlitwa zostaną poniżone w tak świętokradzki i zwodniczy sposób” – powiedział ojciec Salvo.

Pogrzeb, w którym wzięło udział ponad 1000 osób, wywołał oburzenie, ponieważ jego głównym tematem były modlitwy o prawa osób transpłciowych i dostęp do opieki zdrowotnej afirmującej płeć.

CatholicVote, konserwatywna grupa działaczy politycznych, nazwała pogrzeb „po prostu niewiarygodnym i chorym”.

Dwa dni po pogrzebie ks. Salvo powiedział, że kościół odprawi „Mszę zadośćuczynienia”. 

- Na podstawie doniesień w Fox News.