Sunday, November 21, 2010

Co-tygodniowy Przegląd Prasy

Choroba samorządów
Rp.pl: Zwyrodnieniu władz lokalnych mogłoby przeciwdziałać ograniczenie możliwości pełnienia najwyższych wybieralnych urzędów (prezydentów, burmistrzów i wójtów) do dwóch kadencji – pisze publicysta "Rzeczpospolitej".

Koszmar koszmarów z Świebodzina
Rp.pl: W niedzielę w Świebodzinie poświęcona zostanie gigantyczna statua Chrystusa Króla. Wybudowanie tej figury to jeden z niewielu newsów, jakie przebiły się ostatnio do mediów w RFN. Ton relacji oscylował między sensacją („Bild”, „Spiegel”), a alarmującym tonem, że ogromny pomnik powstaje w pobliżu granicy z RFN („Die Welt”).

Polacy mają to coś

Wyborcza.pl: Prezydent Barack Obama dla "Gazety": Rosja nie ma interesu w tym, by być naszym wrogiem.

Dryfujący okręt USA

Newsweek.pl: Po wyborach w USA znów budzi się pokusa izolacjonizmu.
Komentatorzy w Stanach Zjednoczonych w kontekście zeszłotygodniowych wyborów do Kongresu rzadko wspominali o polityce zagranicznej.

Wojna na waluty
Forbes.pl: Walka o rynki zbytu przeniosła się na poziom kursów walutowych. Na razie konsekwencje ponoszą nie główni uczestnicy sporu – Amerykanie i Chińczycy – ale przede wszystkim rynki wschodzące.

Ach, co to był za szczyt

Polityka: NATO 3.0 staje się faktem, choć nie bez problemów i wątpliwości.

Polityka bez wieszaków
Gość Niedzielny: Na czele Izby Reprezentantów USA staje polityk, który wiary nie zostawia w szatni Kongresu.

NATO buduje bazę, bo chce być bliżej Rosji
Polska Times: Kiedy przed wyborami do Sejmu na jesieni 1993 r. Aleksander Kwaśniewski zapowiadał, że zgodzi się na wejście Polski do NATO pod warunkiem, że Sojusz się zmieni i będzie współpracował z Rosją, wydawało się, że to sprytny taktyczny wybieg lidera postkomunistów, który chce zablokować integrację Polski z Zachodem.

Moskiewski kontroler
Gazeta Polska: To Moskwa wydała kontrolerom lotu w Smoleńsku polecenie, by polski tupolew mimo nienaturalnie gęstej mgły lądował na lotnisku Siewiernyj.

W cieniu Emilii
Tygodnik Powszechny: Słynna Emilia Plater nie była jedyną kobietą walczącą w Powstaniu Listopadowym. Ale jej legenda przesłoniła pamięć o innych. Nie tylko tych heroicznych, ale również tych, o których wstrząśnięty świadek pisał: „Nie zapomnę, jaką to furią może być kobieta”.

Solidarni w samorządach
Tygodnik Solidarność: W całym kraju ludzie Solidarności biorą udział w wyborach do samorządów. Znani działacze związku znajdą się na listach wyborczych m.in. na Śląsku, Podkarpaciu, Mazowszu i Pomorzu