On September 1st Poland presented A REPORT ON THE LOSSES SUFFERED BY POLAND AS A RESULT OF GERMAN AGGRESSION AND OCCUPATION DURING WORLD WAR II, 1939-1945. The Report consists of three volumes: Volume A - A collection of studies; Volume B - Photographic documentary; Volume C - List of atrocity sites. The download will start automatically.

Monday, August 3, 2020

Udany lot SpaceX to „renesans komercyjnych podróży kosmicznych”

NASA/Fox Business
Dwóch astronautów NASA wróciło na Ziemię w niedzielę w dramatycznym wodowaniu w stylu retro, a ich kapsuła spadła na spadochronie do Zatoki Meksykańskiej, aby zakończyć bezprecedensowy lot testowy firmy SpaceX Elona Muska. 

To było pierwsze wodowanie amerykańskich astronautów od 45 lat, z pierwszym komercyjnie zbudowanym i eksploatowanym statkiem kosmicznym, który przewoził ludzi na orbitę iz powrotem. Powrót otwiera drogę dla kolejnej ekipy SpaceX już w przyszłym miesiącu i potencjalnych lotów turystycznych w przyszłym roku.


Musk przybył do Houston z siedziby SpaceX w Hawthorne w Kalifornii, aby ich powitać. Był wyraźnie wzruszony - i "ulżony" - podczas przemawiania do grupy. "Nie jestem zbyt religijny, ale modliłem się o to" - powiedział. Podróż astronautów z powrotem na Ziemię była szybka, wyboista i gorąca, przynajmniej na zewnątrz. Statek kosmiczny przeszedł z wrzeszczącej prędkości orbitalnej 17 500 mil na godzinę (28000 km/g) do 350 mil/h (560 km/g) podczas wejścia do atmosfery i ostatecznie do 15 mil na godzinę (24 km/g) podczas wodowania. Szczytowe rozgrzanie podczas lotu wynosiło 3500 stopni Fahrenheita (1900 stopni Celsjusza).