Saturday, October 3, 2020

Wstrząsy w amerykańskiej polityce po zarażeniu Trumpa Covid-19


Covid-19 „zmienił dynamikę” wyścigu prezydenckiego i walki o Sąd Najwyższy. 

Prezydent Trump został przeniesiony do Wojskowego Centrum Medycznego Waltera Reeda „z  ostrożności”, powiedział Biały Dom w piątek wieczorem po pozytywnym wyniku testu na obecność COVID-19 i wystąpieniu „łagodnych objawów”. 

Według Kayleigh McEnany, rzeczniczki prasowej Białego Domu, Trump będzie pracował z biura prezydenckiego w szpitalu Waltera Reeda przez kilka następnych dni.

Diagnoza Trumpa podważyła sens przeprowadzenia pozostałych dwóch debat prezydenckich, zaplanowanych na 15 października w Miami i 22 października w Nashville w stanie Tennesy. Nie jest pewne, czy Trump nadal będzie w kwarantannie w tych dniach. 

Politycy i eksperci zastanawiali się, czy debaty można odwołać, czy też odbyć wirtualnie. Brett Baier z Fox News powiedział, że jest nawet możliwe, że prezydent będzie w na tyle dobrym stanie aby osobiście pojechać na debatę w Miami, jeśli do tego czasu wyzdrowieje. 

Przywódca mniejszości senackiej Chuck Schumer, DN.Y., powiedział w piątek wieczorem, że byłoby „nieodpowiedzialne i niebezpieczne” przeprowadzić 12 października przesłuchania przez Komisje Sądownictwa Senatu kandydatki do Sądu Najwyższego, Amy Coney Barrett, po tym, jak dwóch republikańskich senatorów potwierdziło, że mają pozytywny wynik testu na obecność wirusa. 

Jednak Republikański senator Lindsey Graham, przewodniczący senackiej komisji sądownictwa, powiedział, że zamierza kontynuować przesłuchanie Barrett zgodnie z planem, a senatorowie będą mogli dołączyć wirtualnie, jeśli zajdzie taka potrzeba.