Saturday, August 7, 2021

Dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych wygasną we wrześniu, po Labor Day (dniu pracy)


 Miliony Amerykanów stracą dodatkowy zasiłek dla bezrobotnych w ciągu jednego miesiąca, ponieważ ogromna siatka bezpieczeństwa, którą Kongres ustanowił na początku pandemii koronawirusa, zaczyna się rozpadać.

Nowy raport opublikowany przez lewicową Fundację Stulecia wykazał, że 7,5 miliona pracowników stanie w obliczu utraty pomocy dla bezrobotnych w dniu 6 września – Święto Pracy, oficjalna data zakończenia dla trzech programów pomocy, które zostały po raz pierwszy utworzone w marcu 2020 r. i dwukrotnie przedłużone przez Kongres. Wirus wymusił bezprecedensowe zamknięcie gospodarki USA, popychając bezrobocie do najwyższego poziomu od czasu Wielkiego Kryzysu.

Teraz gdy gospodarka ponownie się otwiera, firmy narzekają na brak dostępnych pracowników. Wciąż jest około 5,5 miliona bezrobotnych Amerykanów, pomimo oszałamiających 9,2 miliona otwartych miejsc pracy.

Krytycy twierdzą, że czynniki, takie jak brak opieki nad dziećmi, są przyczyną słabego zatrudniania i twierdzą, że rezygnacja z programu pomocy zaszkodzi bezrobotnym Amerykanom, pozostawiając ich bez dochodów, gdy szukają nowej pracy.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała w piątek, że administracja nie podjęła decyzji, czy dodatkowe świadczenia powinny wygasnąć we wrześniu.

Ciekawe co zrobią z szybko rosnącą inflacją, zastygnięciem sprzedaży nowych samochodów ze względu na brak "czipów", i 20-30 procentowym wzrostem cen samochodów używanych. Potrzebowaliśmy niecałe 12 miesięcy aby wzrost płacy minimalnej w całym kraju wszystkim zaczął wychodzić bokami.