Sunday, July 30, 2023

Ford w tym roku straci 4,5 miliarda dolarów na pojazdach elektrycznych, pomimo wzrostu przychodów

 Ford Motor Company ogłosił, że w tym roku straci aż 4,5 miliarda dolarów na pojazdach elektrycznych (EV), w porównaniu z poprzednią prognozowaną stratą w wysokości 3 miliardów dolarów.

W czwartek spółka opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał. Według magazynu Fortune dział samochodów elektrycznych amerykańskiego producenta samochodów, zwany „Ford Model e”, stracił w tym roku 1,8 miliarda dolarów.

Przewidywana strata w wysokości 4,5 miliarda dolarów to ponad dwa razy więcej niż straty w wysokości 2,1 miliarda dolarów w 2022 roku. Firma ogłosiła niedawno, że cena jej elektrycznych pickupów F-150 Lightning zostanie obniżona ze względu na tańsze surowce do akumulatorów.

Firma reklamowała, że jej niskie ceny pojazdów elektrycznych „ustanowiły pozycję lidera w pojazdach elektrycznych nowej generacji w branży” oraz że przychody Forda 'Model e' wzrosły o 39%. Oczekuje się również, że Ford będzie produkować 600 000 pojazdów elektrycznych rocznie do 2024 roku.

Firma nadal generuje ogromne przychody w innych częściach firmy. Przychody Forda w drugim kwartale wyniosły 45 miliardów dolarów, a dochód netto wyniósł 1,9 miliarda dolarów.